AXIS Q1615 i AXIS Q1615-E to stałopozycyjne kamery sieciowe przystosowane do instalacji w trudnych warunkach oświetleniowych. Urządzenia te, oferujące rozdzielczość HDTV 1080p przy 60 klatkach na sekundę, elektroniczną stabilizację obrazu i wykrywanie wstrząsów, wykorzystują funkcję WDR z dynamicznym przechwytywaniem oraz technologię Lightfinder. Gwarantuje to wyjątkową jakość obrazu i zaspokaja potrzeby najbardziej wymagających użytkowników.

AXIS Q1615 oraz AXIS Q1615–E przeznaczone są do montażu wewnątrz i na zewnątrz budynków, w miejscach o słabych lub bardzo zmiennych warunkach oświetleniowych.

Zarówno AXISQ1615 jak i AXIS Q1615-E wyposażone zostały w układ  wspomagający właściwe wypoziomowanie kamery podczas prac instalacyjnych oraz funkcję automatycznego obrotu. Zastosowanie ich pozwala uzyskać doskonały obraz i jego prawidłową orientację, niezależnie od miejsca i sposobu instalacji kamery. Dodatkową ochronę urządzenia zapewnia funkcja wykrywania wstrząsów. Do operatora wysyłany jest sygnał alarmowy lub nagranie audio, zarejestrowane podczas aktu wandalizmu lub sabotażu. Znajduje to zastosowanie m.in. w szkołach, transporcie lub w miejscach publicznych. Model AXIS Q1615–E wyposażony został również w wytrzymałą, zewnętrzną obudowę odporną na akty wandalizmu oraz zapewniającą prawidłową pracę kamery  w trudnych warunkach pogodowych.