Krótszy o 70% czas budowania aplikacji biznesowych i zmniejszenie o 2/3 wydatków na ich rozwój i utrzymanie w firmie w skali roku. To tylko nieliczne z korzyści, jakie Südzucker wymienia, podsumowując efekty ostatnich 10 lat realizacji strategii rozwoju firmy w obszarze cyfrowej transformacji biznesu. Dla właściciela marki „Cukier Królewski”, którego zakłady produkcyjne każdego dnia opuszcza 12 tysięcy ton cukru, takie wyniki przekładają się na znaczące oszczędności z tytułu optymalizacji kosztów codziennej pracy.

W procesie cyfryzacji Südzucker Polska od 2010 roku wspiera firma WEBCON, polski producent platformy low-code do digitalizacji i automatyzacji procesów biznesowych. Technologia ta pozwala na budowanie aplikacji biznesowych szybko i elastycznie, bez kodowania. Dzięki temu od chwili zgłoszenia przez biznes pomysłu na aplikację do stworzenia jej prototypu mija zaledwie kilka godzin, a nie tygodnie czy miesiące. Co więcej, dział IT może w oparciu o jedno narzędzie prowadzić zarówno skomplikowane projekty o charakterze kluczowym dla rozwoju firmy, jak i proste automatyzacje błyskawicznie usprawniające codzienne działania.

Podsumowanie trwającego już ponad dekadę procesu digitalizacji w organizacji pozwoliło zaobserwować m.in., że:

● czas tworzenia aplikacji biznesowych skrócił się o 70%,
● koszty szkolenia działu IT zmniejszyły się o 83%,
● wydatki na roczne utrzymanie systemu spadły o 66%,
● wprowadzanie zmian w aplikacjach biznesowych zarówno już działających, jak i tych na etapie tworzenia następuje 3 razy szybciej.

W ciągu 10 lat Südzucker Polska zbudował w ramach platformy low-code kilkadziesiąt aplikacji biznesowych, wykorzystywanych na co dzień w siedmiu obszarach organizacji.

– Fakt, że jesteśmy w stanie szybko dostarczać rozwiązania sprawia, że dziś tak naprawdę każdy dział puka do naszych drzwi, z nowymi pomysłami na rozwój i optymalizowanie swoich działań. Obecnie posiadamy 30 aplikacji, a pomysłów w kolejce jest kolejne 30. Pracownicy wiedzą, że każda aplikacja będzie wyglądać i zachowywać się podobnie, dlatego chętnie zgłaszają się po nowe rozwiązania i są w stanie szybko docenić korzyści, jakie daje im automatyzacja – przekonuje Dominik Cholewiński, Główny Specjalista ds. Aplikacji w Südzucker Polska.

Efektywną współpracę między działem IT i biznesu polskiego oddziału Grupy doceniła także centrala koncernu w Niemczech. W 2018 roku w Polsce powstało międzynarodowe centrum kompetencji, którego zadaniem była budowa i utrzymanie wszystkich rozwiązań opartych o Microsoft SharePoint w obrębie Grupy Südzucker. Rok później platforma low-code polskiego producenta została wybrana jako globalny standard technologiczny, funkcjonujący aktualnie we wszystkich oddziałach firmy.

– Wieloletnie doświadczenie w pracy z platformą WEBCON BPS pokazało nam, że na jednej platformie możemy realizować zarówno duże, trwające kilka miesięcy projekty o znaczeniu strategicznym, jak i mniejsze automatyzacje działające lokalnie, gdzie czas dostarczenia liczony jest w godzinach – podsumowuje Marek Witkowski, Dyrektor IT w Südzucker Polska.

Jak zauważa Łukasz Wróbel, CBDO i wiceprezes firmy WEBCON, rosnąca popularność automatyzacji procesów biznesowych wynika nie tylko z potrzeby optymalizowania kosztów, standaryzacji architektury informatycznej firmy czy poprawy jakości pracy. Znacznie ważniejszą korzyścią, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej, jest umiejętność szybkiego dostosowywania strategii działania i rozwoju organizacji do zmiennych warunków, w jakich przychodzi firmom funkcjonować współcześnie.

– Digitalizacja procesów ułatwia zarządom skuteczne podejmowanie i egzekwowanie decyzji. Umożliwia zbieranie danych o tym, jak zmiany wpływają na firmę i na tej podstawie pozwala na bieżące korygowanie przyjętego kursu. Odpowiednie narzędzia wspierające procesy umożliwiają zwinną rekonfigurację – bez ryzyka destabilizacji pracy organizacji – i nawet w trudnych warunkach kryzysu można dalej skutecznie zwiększać udział firmy w rynku
– przekonuje Łukasz Wróbel.