Dla organizacji, rozwijającej się w erze społeczeństwa informacyjnego, kluczowym aktywem są dane. Jednak, jak pokazują statystyki, a konkretnie badanie firmy doradczej Forrester, aż do 73% danych generowanych w przedsiębiorstwach pozostaje niewykorzystana. W jaki sposób je gromadzić, by nie tylko zyskać komplet niezbędnych informacji, ale też zabezpieczyć przed nieuprawnionym dostępem? Jakie wyzwania wiążą się z wdrażaniem rozwiązań analitycznych? Na te pytania odpowiada e-book „Skuteczne wdrożenie systemu Business Intelligence”, przygotowany przez zespół ekspertów z Comarch Enterprise Solutions.

Odpowiednio zebrane dane oraz umiejętne ich wykorzystanie pozwala firmom osiągać przewagę konkurencyjną oraz przeciwdziałać globalnym kryzysom. Tak było choćby w przypadku sieci restauracji Whiskey in The Jar, która zdecydowała się na wdrożenie systemu Business Intelligence od Comarch. – Są przykłady restauracji, które miały dużo wolniejszy dostęp do danych od nas i dopiero po bilansie księgowym wychodziło im, że dany miesiąc kończą ze stratą. My możemy reagować w czasie rzeczywistym, co pozwoliło nam, jako jednym z nielicznych, nie zostać poturbowanym po pandemicznych i inflacyjnych zdarzeniach – mówił Grzegorz Wieczorkiewicz z Działu Operacyjnego w Whiskey in The Jar.

Błędy, które mogą dużo kosztować
Jak pokazał powyższy przykład, systemy BI umożliwiają znaczny rozwój w firmie oraz przewidywanie przyszłości – a to wszystko w oparciu o dane. Nie mniej sukces projektu nie ogranicza się jedynie do wdrożenia jednego czy drugiego modułu. Przed przedsiębiorcami stoi bowiem wiele wyzwań, które powinni wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.
Opisuje je wspomniany e-book przegotowany przez specjalistów z Comarch Enterprise Solutions. Czytamy w nim o podstawowych przyczynach niepowodzeń projektów BI. Wśród nich dominują m.in. niejasne cele biznesowe, niedostateczne zrozumienie potrzeb organizacji, niewłaściwy wybór narzędzi, brak jakościowych danych czy odpowiednich kompetencji w zespole.
– Z naszego doświadczenia wynika, że niepowodzenia we wdrażaniu rozwiązań analitycznych nigdy nie wynikają z pojedynczych błędów popełnionych podczas projektu. Najczęściej są wynikiem kombinacji wielu mniejszych problemów, które występując wspólnie, przekładają się na błędne założenia i niedostateczne spełnienie wymagań – tłumaczy Robert Żuber, Konsultant Business Intelligence w Comarch.

Firmy, zainteresowane wdrożeniem systemów BI, dowiedzą się z publikacji, jakie błędy najczęściej popełniają organizacje przy implementowaniu dedykowanych rozwiązań wspomagających zbieranie danych. Są to np.
• Narzucanie technologii (np. trwanie przy starych, wysłużonych systemach, brak otwartości na nowe rozwiązania).
• Brak wnikliwej analizy procesu.
• Brak określenia odpowiedzialności i decyzyjności w zespole.

Pomoc ekspertów Business Intelligence
Przedsiębiorstwa, które planują wdrożenia systemów BI, mogą skorzystać z zespołu ekspertów Comarch ES pracujących nad rozwojem modułów analitycznych. Comarch od prawie 20 lat świadczy usługi w zakresie wsparcia w realizacji projektów BI. Współpraca obejmuje takie obszary, jak m.in.:
• modelowanie danych,
• migracja danych,
• rozwój raportów i dashboardów,
• audyt i doradztwo BI,
• zarządzanie projektami z obszaru BI.

– Przygotowując się do zbudowania profesjonalnego rozwiązania wspierającego raportowanie i analizę danych, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów. Dzięki ich wsparciu, wielu z opisywanych problemów da się uniknąć już na samym starcie, w fazie koncepcji. Tym samym wdrożenie BI przebiega sprawnie, zgodnie z narzuconym budżetem i z naciskiem na najwyższą jakość – podkreśla Robert Żuber.