Znany również jako Belgian Post Group – bpost – nawiązał współpracę ze SwipBox w celu uruchomienia gęstej sieci automatów do odbioru przesyłek kurierskich, działających w autorskim modelu duńskiego operatora, Infinity. Urządzenia są zasilane przez baterie, a do ich obsługi wystarczy aplikacja i połączenie Bluetooth. Pilotaż projektu jest prowadzony w belgijskim mieście Mechelen.

BPost jest wiodącą belgijską firmą odpowiedzialną za dostarczanie przesyłek krajowych i międzynarodowych. Automaty SwipBox Infinity zapewniają z kolei optymalizację zarówno pierwszej, jak i ostatniej mili kurierskiej.

Głównym celem pilotażu jest analiza doświadczeń konsumentów w zakresie obsługi urządzeń oraz określenie możliwie najbardziej dogodnej odległości pomiędzy automatami w gęstej sieci z perspektywy użytkownika końcowego. – Koncepcja SwipBox Infinity wpisuje się w naszą „zieloną” strategię dla logistyki, która zakłada implementację zrównoważonych i wygodnych rozwiązań usprawniających pierwszą oraz ostatnią milę. Te kluczowe z perspektywy kurierów obszary wymagają nie tylko optymalizacji, ale również ekologicznego podejścia. Jestem przekonana, że wspólnie ze SwipBox uda nam się zrealizować strategiczne cele – powiedziała Catherine De Bates z bpost.

Automaty SwipBox Infinity są obsługiwane przez dedykowaną aplikację za pomocą łącza Bluetooth. Wolnostojące urządzenia są proste w montażu, ponieważ nie wymagają zewnętrznych źródeł energii oraz połączenia z Internetem. – Współpraca z bpost pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na nasze autorskie rozwiązanie. Urządzenia są już dostępne w całej Skandynawii, a poprzez nowe partnerstwo otwieramy się na nowe rynki – dodał Jens Rom, CEO SwipBox.

– SwipBox Infinity zapewnia jeszcze większą wygodę i komfort wszystkim konsumentom. Duże znaczenie ma również bardziej ekologiczny sposób odbierania oraz wysyłania paczek. Usprawniamy pracę kurierów, optymalizując milę kurierską i ułatwiamy użytkownikom dostęp do zamówionych produktów w wymagających czasach pandemii, tym bardziej że obsługa automatów jest bezdotykowa. Ponadto, brak konieczności podłączenia do prądu, GSM czy ekranu pozwala nam rozstawiać je w lokalizacjach, które wcześniej nie były dostępne. Jest to szczególnie ważne już w mocno zagęszczonych miejscach na przykład przez inne instalacje paczkowe – stwierdził Michał Czechowski, dyrektor zarządzający SwipBox Polska.

W ramach współpracy, bpost został właścicielem i operatorem belgijskiej sieci automatów.