Ponad 60 proc. pracowników branży logistycznej skarży się na bóle nadgarstków spowodowane zbyt ciężkimi lub niewygodnymi urządzeniami do skanowania kodów kreskowych. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Panasonic, oczekiwaliby oni, aby urządzenia wykorzystywane do pracy posiadały bardziej precyzyjne pióro, wyprofilowany czytnik kodów kreskowych i lepszą jakość ekranu. Aby dokładnie określić potrzeby branży, wybrani użytkownicy przetestowali w swojej codziennej pracy trzy konkurencyjne tablety do skanowania.

Kurierzy, pracownicy magazynów i firm dostawczych szacują, że dziennie wykonują około 197 skanów i liczba ta z roku na rok rośnie o blisko ¼. Intensywna praca często przekłada się na urazy i kontuzje. Aż 63 proc. ankietowanych w ciągu ostatnich 12 miesięcy miało do czynienia się z bólami nadgarstków lub ramion wywołanymi przeciążeniem w pracy, a ponad połowa zmaga się z zespołem RSI (ang. Repetitive Strain Injury). W rezultacie aż 78 proc. z nich musiało skorzystać ze zwolnienia z pracy. Średnio pracownik z zespołem RSI musi z tego powodu wziąć 3 dni wolne w ciągu roku, co dla pracodawcy oznacza koszt rzędu 1800 zł.

W rozwiązaniu problemów zdrowotnych pracowników mobilnych mogą pomóc najnowsze technologie, szczególnie lekkie i sprawne urządzenia do skanowania kodów kreskowych. Jak wynika z przeprowadzonego badania, pracownicy terenowi branży logistycznej oczekują lepszej jakości urządzeń do skanowania i przyjmowania podpisów, a na pierwszym miejscu wskazują na precyzyjne pióro. 49 proc. użytkowników uważa, że powinno być ono lepszej jakości. Na drugim miejscu wśród przydatnych udoskonaleń pracownicy wymienili czytnik kodów kreskowych – to element, który poprawiłoby 36 proc. użytkowników. Z kolei 22 proc. zależy na lepszej jakości wyświetlacza, szczególnie by był on czytelny w ostrym słońcu.

Aby określić potrzeby użytkowników, firma Opinion Matters przeprowadziła test wśród 8 pracowników magazynów, firm kurierskich i dostawczych. Zostali oni poproszeni o przetestowanie trzech konkurencyjnych tabletów do skanowania kodów kreskowych w swojej codziennej pracy i ocenę ich pod kątem ergonomii i łatwości obsługi. Za najprostszy w użytkowaniu uznali model z wyprofilowanym czytnikiem kodów kreskowych – Toughpad FZ-N1. Niemal jednogłośnie wskazali to urządzenie jako najprostsze rozwiązanie do skanowania. Każdy z nich był przy tym w stanie operować urządzeniem jedną ręką, a siedmiu na ośmiu pracowników było zadowolonych z czytelności, jaką zapewnia ekran w słońcu.

Badanie „Panasonic UK Worker and UK Manager Barcode Scanning Research” zostało przeprowadzone na grupie 500 pracowników branży logistycznej w kwietniu 2016 r. Wcześniej, w marcu br. 8 pracowników przetestowało 3 konkurencyjne tablety z czytnikiem kodów kreskowych, w tym Panasonic Toughpad FZ-N1. Oba badania przeprowadziła firma Opinion Matters na zlecenie Panasonic.