34 000 metrów nad Ziemią w temperaturze -67C – w takich warunkach sprawdzono wytrzymałość tabletów Panasonic. Urządzenia FZ-N1 i FZ-G1 zostały wysłane do stratosfery za pomocą balonów meteorologicznych, a po ich eksplozji spadły na ziemię z prędkością ponad 400 km/h.

Modele Toughpad FZ-G1 i FZ-N1 należą do najmocniejszych tabletów Panasonic. Do tej pory były testowane na upadki z wysokości (do 1,8 m), skrajne temperatury (od -10 do 50C), wstrząsy i zalanie. Jednak tym razem Panasonic poszedł o krok dalej, wysyłając urządzenia ponad 34 km nad ziemię. Było to możliwe dzięki brytyjskiej firmie SentintoSpace, która specjalizuje się w wysyłaniu różnego rodzaju przedmiotów w kosmos.

Tablety zostały podczepione do balonów meteorologicznych, a następnie wysłane w przestrzeń. Cała akcja nagrywana była przez zainstalowane na balonach kamery. Urządzenia nie tylko wytrzymały lot na wysokość 34 000 metrów i temperaturę -67C, ale także przetrwały upadek na ziemię. Po osiągnięciu właściwej wysokości oba balony uległy eksplozji, a tablety spadły z prędkością 400 km/h. Mimo drobnych uszkodzeń mechanicznych, oba tablety po zderzeniu z ziemią były w pełni sprawne.

– Wiemy, że Toughpady Panasonic są wytrzymałe, ale tym razem nasi eksperci techniczni nie byli pewni czy urządzenia przetrwają tak ekstremalną próbę – mówi Jon Tucker, European Product Manager w Panasonic Computer Product Solutions. – Urządzenia dotarły aż do stratosfery, na wysokość trzykrotnie większą od przeciętnej wysokości lotu odrzutowca i przekraczającą linię Armstronga, gdzie człowiek nie ma szans na przeżycie bez kombinezonu ciśnieniowego. Tymczasem tablety Panasonic przetrwały nie tylko sam lot, ale także upadek na Ziemię. Poza kilkoma obiciami i zadrapaniami oba urządzenia są w idealnym stanie technicznym – dodaje Jon Tucker.