Dotychczas jedyną opłacalną technologią pozwalająca na korzystną prezentację mięsa były lampy sodowe o podniesionym do 95kPa ciśnieniu wewnątrz jarznika lampy. Dają one światło o współczynniku odwzorowania kolorów na poziomie Ra=85. Przy zastosowaniu odpowiednich filtrów, stworzonych z myślą o ekspozycji wędlin, można zwiększyć w generowanej fali natężenie różowoczerwonej barwy. Spełnione są więc wszystkie oczekiwania wobec oświetlenia mięs.
Niestety, takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Skuteczność świetlna tak zwanej „białej sody” wynosi 40-51 lm/W. Oznacza to, że zaledwie 7% pobranej energii jest oddawane w formie widzialnego światła. 93% to straty, między innymi w formie ciepła oraz promieniowania Uv i IR. Efekty uboczne funkcjonowania urządzeń, szczególnie przy dłuższej ekspozycji na ich działanie, mają niekorzystny wpływ na produkty. Już w 1951 Ramsbottom wykazał, że ultrafiolet o natężeniu 650lx powoduje odbarwienie mięs. Nie bez znaczenia jest również emitowana przez lampy sodowe energia termiczna. Najdrobniejszy wzrost temperatury na powierzchni produktu może przyspieszyć jego oksydację i procesy metaboliczne żyjących na niej mikroorganizmów.
Kilka lat temu, koszty opraw LED były ponad dwukrotnie wyższe od lamp sodowych. Stanowiło to poważną barierę dla popularyzacji zastosowania diod. Jednak dzięki stopniowym obniżkom cen LED, właściciele sklepów coraz częściej dostrzegają zalety nowej technologii i decydują się, by w nią zainwestować.
Rozwiązania dla stoisk mięsnych, działające w oparciu o diody pozwalają osiągnąć rezultaty porównywalne ze 100-watową lampą typu biała soda przy nakładach energetycznych rzędu 45W. Co istotne, oświetlenie LED nie emituje ciepła, promieniowania ultrafioletowego ani podczerwonego w kierunku oświetlanych towarów. Dzięki temu, ograniczono liczbę czynników wpływających na fotooksydację i rozwój mikroorganizmów powodujących odbarwianie i szarzenie mięsa. Udało się również uprościć samo urządzenie. Jako że diody mogą emitować światło różnych barw, nie ma konieczności montażu dodatkowych filtrów, jak miało to miejsce w przypadku lamp sodowych.
Korzyści płynące ze specjalistycznego oświetlenia produktów mięsnych wydają się bezdyskusyjne. Według danych pochodzących od inwestorów, instalacja urządzeń o odpowiedniej barwie światła pozwala zwiększyć sprzedaż wyeksponowanej żywności od 30 do nawet 100%. Instalacja LED o odpowiednich parametrach to, w zależności od długości lady chłodniczej, koszt od 5 000 do 15 000zł. Cena instalacji za 5 000zł rozbita na 350 dni handlowe w roku to około 14zł dziennie.