Rosnąca popularność rozwiązań chmurowych sprawia, że coraz więcej firm i osób prywatnych korzysta z tych usług. Przechowują oni dane oraz posługują się aplikacjami zarówno w oparciu o chmury prywatne, jak i publiczne. Rozwiązania zapewniające płynną obsługę oraz bezpieczeństwo gromadzonych plików dostępne są w ofercie ABC Data. Ten wiodący dystrybutor sprzętu IT systematycznie poszerza portfolio sprzętu i oprogramowania w tym zakresie, oferując resellerom najnowsze rozwiązania.

Listę nowości w ofercie ABC Data otwierają magazyny danych w chmurze osobistej My Cloud Mirror drugiej generacji, renomowanej firmy Western Digital. To nowoczesne rozwiązanie umożliwia przechowywanie wszystkich plików i multimediów w jednym, bezpiecznym miejscu. Wyróżnia je bardzo intuicyjny interfejs, umożliwiający łatwy dostęp i obsługę przechowywanych plików z dowolnego miejsca, zarówno przez komputer, jak i urządzenia mobilne. My Cloud Mirror wyposażono w dwa dyski twarde. Na pierwszym z nich przechowywane są wszystkie pliki, na drugim ich duplikaty. Dzięki temu w mało prawdopodobnym przypadku awarii jednego z nich, użytkownik zyskuje pewność, że jego dane są bezpieczne na drugim dysku.

– Produkty takie jak My Cloud Mirror umożliwiają umieszczenie chmury w firmie lub w domu, co zapewnia wysokie poczucie bezpieczeństwa i komfortu – tłumaczy Paweł Łachniak, General Manager Działu Komponentów PC w ABC Data – Ma to tę przewagę nad korzystaniem z rozwiązań chmurowych oferowanych przez popularnych dostawców, że zawsze mamy wiedzę, gdzie dokładnie znajdują się nasze pliki. W ten sposób minimalizujemy ryzyko utraty pełnej kontroli nad posiadanymi danymi – dodaje.

Prywatnym typem chmury są również rozwiązania oparte na urządzeniach NAS – sieciowych pamięciach masowych – jak Seagate® Personal Cloud, który jest już dostępny w ofercie ABC Data. Po podłączeniu dysku do bezprzewodowego routera, tworzymy własną chmurę, w której możemy przechowywać pliki. Dostęp do nich mamy ze wszystkich urządzeń domowych podłączonych do sieci, jak komputery, tablety czy telefony komórkowe. Co więcej, możemy nimi zarządzać 24 godziny na dobę z każdego miejsca, w którym mamy dostęp do Internetu. Dostajemy także możliwość strumieniowania i udostępniania treści, np. na telewizorach Smart TV. Urządzenia NAS, jak Seagate® Personal Cloud, można wykorzystać również do budowania prywatnych chmur w małych firmach. Dzięki temu pracownicy będą mogli bez trudu korzystać z bazy danych w chmurze, dostęp do której uzyskają z dowolnej lokalizacji w natychmiastowym trybie.

Wśród nowości ABC Data znalazły się także rozwiązania światowego lidera w dziedzinie ochrony danych – AVG Technologies. Usługi AVG Business CloudCare oraz AVG Business ManagedWorkplace powstały z myślą o przedstawicielach biznesu, coraz bardziej zainteresowanych korzystaniem z technologii chmurowych. –  Na polskim rynku możemy zaobserwować stopniową zmianę postrzegania usług cloud computing w kwestii obaw związanych z bezpieczeństwem informacji. Klienci są coraz bardziej świadomi, że odpowiedni wybór przenoszonych do chmury danych i zadań oraz właściwy dobór aplikacji do ich obsługi, pozwala nie tylko świadomie zarządzać ryzykiem, lecz także daje korzyści związane z szybkością wdrożenia i elastycznym rozliczaniem – komentuje Paweł Ryniewicz, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Value+ w ABC Data.

W ofercie dystrybutora nie brakuje również tradycyjnych rozwiązań firmy AVG. Są to m.in. oprogramowanie do zabezpieczania komputerów prywatnych (AVG Internet Security), urządzeń mobilnych (AntiVirus PRO Android Security) oraz rozwiązań IT w biznesie (AVG Internet Security Business Edition), a także produkty do konserwacji i podnoszenia wydajności systemów komputerowych, jak AVG PC TuneUp®.

Według danych IDC w 2014 roku wartość polskiego rynku usług Cloud Computing wyniosła 130 milionów dolarów. W 2018 roku będzie ona ponad trzykrotnie wyższa i wyniesie 450 milionów dolarów, a udział usług CC w ogólnej wartości polskiego rynku usług IT wzrośnie z 4% w ubiegłym roku, do 11% w 2019 roku. Wskazuje to, że potencjał rozwoju rozwiązań chmurowych jest bardzo duży, a popyt na nie będzie w najbliższych latach jedną z sił napędzających rynek IT.