Tradycyjne rozwiązania z zakresu kontroli dostępu wykorzystujące pasma wysokich częstotliwości (HF) nie mogą już sprostać tempu zmian technologicznych i potrzeb biznesowych. W ich miejsce pojawiają się bardziej zaawansowane technologie ultra wysokich częstotliwości (UHF), które mają potencjał zrewolucjonizowania kontroli dostępu dalekiego zasięgu, pozwalając na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej bez poświęcania wygody czy bezpieczeństwa.

Kontrola dostępu dalekiego zasięgu
Dzięki wykorzystaniu wyższych pasm częstotliwości od tradycyjnego HF, technologia UHF pozwala na otwieranie drzwi, bram oraz szlabanów ze znacznie większych odległości (do 5 metrów), co skutkuje uproszczeniem procesu dostępu do budynków i stref zamkniętych.
– Zastosowań dla dostępu dalekiego zasięgu jest naprawdę sporo. Na firmowym parkingu możliwa jest identyfikacja pracownika z większych odległości, dzięki czemu zapory i bariery mogą być płynnie otwieranie już w czasie samego podjazdu do szlabanu. Rezultatem jest większy komfort użytkowników przy równoczesnym skróceniu czasu oczekiwania – mówi Pavel Dolezal, HID Global. UHF pozwala także na wprowadzanie nowych rozwiązań w takich dziedzinach jak zarządzanie zasobami magazynowymi czy śledzenie firmowej floty.

Nowe formy nośników danych
Tradycyjne formy urządzeń dostępowych, takie jak karty czy breloki mogą być w dalszym ciągu stosowane przy technologii UHF, jednak zwiększenie zasięgu operacyjnego oznacza również możliwość użycia nowych, do tej pory niestosowanych form. Przykładem mogą być tagi, które przyczepione do lusterka czy szyby pozwalają na identyfikację pojazdu z większej odległości – a co za tym idzie płynne otworzenie zapory lub bramy – bez potrzeby zatrzymywania pojazdu. Ciekawe rozwiązania mogą być stosowane także w przypadku urządzeń wearables, które jeszcze bardziej uproszczą proces dostępu do budynku czy stref zamkniętych.
Balans wygody, bezpieczeństwa i kosztów

Korzyści stosowania technologii UHF obejmują nie tylko większy komfort użytkownika, ale także poprawę bezpieczeństwa systemów kontroli dostępu dla biznesu. Po pierwsze UHF pozwala na ukrycie czytników – nie muszą być one zamontowane w widocznych dla wszystkich miejscach (jak w przypadku czytników HF), co zmniejsza ryzyko dostępu do urządzenia przez osoby trzecie – potencjalnych intruzów.

UHF to także łatwiejsza integracja z nowymi i dopiero zdobywającymi popularność technologiami zabezpieczeń, takimi jak Open Supervised Device Protocol (OSDP) czy Secure Channel Protocol (SCP). Połączenie UHF z tymi systemami podnosi poziom bezpieczeństwa firmy, jednocześnie pozwalając na odejście od przestarzałych, mniej bezpiecznych technologii.

Ponadto, dzięki dynamicznym pracom nad technologią UHF, instalacja systemów dalekiego zasięgu nie jest już tak kosztowym i trudnym w wykonaniu procesem jak kiedyś. Dni obowiązkowych kontrolerów i kilku anten dla zarządzania pojedynczym obszarem są już przeszłością. Zamiast tego, urządzenia UHF są teraz znacznie tańsze i łatwiejsze do wprowadzenia, przy okazji wspierając szeroki zakres obecnie stosowanych – ale także przyszłych – form poświadczeń elektronicznych takich jak karty, breloki oraz naklejki.