Vinted podsumowuje mijający rok w formie zestawienia 22 najciekawszych faktów, liczb, ciekawostek, które obrazują największą w Europie społeczność zrzeszoną wokół rynku rzeczy z drugiej ręki. Co ciekawe, 25% użytkowników Vinted przed dołączeniem do platformy nigdy nie kupowała odzieży używanej. W mijającym roku użytkownicy mając do wyboru w sumie ponad 800 milionów rzeczy z różnych kategorii, coraz chętniej korzystali z aplikacji w celach zakupowych uprawiając nocny couchsurfing – w Polsce niedziela o godzinie 21 cieszyła się największą popularnością. Co wydarzyło się w 2022 roku, co najczęściej kupowaliśmy, sprzedawaliśmy, ile członków platforma liczy obecnie i na jakich nowych rynkach jest już dostępna? To wszystko serwuje najnowszy raport Vinted.

Nasza społeczność

1. 🌍 Making secondhand first choice: Społeczność Vinted liczy obecnie ponad 80 milionów zarejestrowanych członków na 18 rynkach w Europie i Ameryce Północnej.

2. 🆙 Im więcej, tym lepiej: od początku 2022 roku społeczność Vinted powiększyła się o ponad 20 milionów nowych zarejestrowanych członków

3. 💫 Rzeczy z drugiej ręki coraz bardziej popularne: 1/4 członków Vinted przed dołączeniem do platformy nigdy nie kupowała odzieży używanej

4. ♻️ Wietrzenie szaf: W tym roku wystawiono w sumie ponad 800 milionów przedmiotów, z różnych kategorii

5. 🏄 Nocny couchsurfing: W 2022 roku użytkownicy platformy w Polsce byli najbardziej aktywni w niedzielne wieczory, około godziny 21:00 – to wtedy dokonywano najwięcej transakcji.

6. 📱W 2022 roku aplikacja Vinted została pobrana ponad 37 milionów razy (iOS + Android).
○ Ludzie kochają naszą aplikację tak samo jak my: Vinted zajmuje 3 miejsce wśród najlepszych aplikacji 2022 roku wedle rankingu Apple Appstore.

7. 💸 Sprzedaje w celu zarobienia dodatkowej gotówki: Aspekty finansowe i chęć wprowadzenia porządku i ładu to kluczowe motywacje sprzedawców, którzy wyrzucanie przedmiotów, które ktoś inny mógłby chcieć mieć i używać uważają za wstydliwe.

8. 🔎 W poszukiwaniu super ofert: Główne motywacje do kupowania odzieży z drugiej ręki to względy finansowe, a tuż za nimi świadome i odpowiedzialne zakupy

9. 🌱 Odpowiedzialny wybór: 31% członków na wybranych rynkach Vinted twierdzi, że jedną z głównych motywacji do kupowania rzeczy z drugiej ręki jest to, że lubią robić zakupy w sposób świadomy.

Co użytkownicy kochają najbardziej (oprócz Vinted oczywiście ;))

10. ♀️Zgodnie z oczekiwaniami: Największą kategorią na Vinted jest kategoria dla kobiet, ale kategorie dzieci i mężczyźni są tuż za nią.

11. 👛 Kto podbił serca i otrzymał najwięcej polubień: torebka Jacquemus!

12. 📈Wśród najpopularniejszych wyszukiwanych haseł na całym świecie znalazły się: Birkenstock w sezonie letnim oraz The North Face w chłodniejsze dni. Szczyt sezonu zakupowego przypadał zwłaszcza na okres świąt Bożego Narodzenia, karnawał, a także w trakcie przejścia z jednej pory roku w kolejną, co wiązało się z uzupełnieniem i odświeżeniem garderoby (np. sukienki czy trampki).

13. 🎨 Społeczność stawia na klasyczne kolory. Najpopularniejsze kolory mijającego roku to czarny, niebieski i biały.

14. 🤩 Pospiesz się, gdy szukasz tych przedmiotów, na Vinted cieszą się największą popularnością:
○ Zarówno w kategorii damskiej, jak i męskiej: kamizelki wierzchnie.
○ Dla najmłodszych rodzice stawiają na: kombinezony przeciwdeszczowe.
○ W kategorii dom: sztućce stołowe.
○ Dla zwierząt najczęściej szukaliśmy: Drapaków dla kotów.
○ A gracze poszukiwali: Konsoli do gier.

15. 🏆 Najpopularniejsze podkategorie:
○ Easy win: w większości krajów kobiety stawiały na topy/t-shirty.
○ W Wielkiej Brytanii i w Polsce kobiety kupowały więcej sukienek niż użytkowniczki w innych krajach
○ Włosi i Hiszpanie zdecydowanie przodują w sprzedaży rzeczy z drugiej ręki w kategorii męskiej w porównaniu z innymi krajami.
○ Francuzi kochają swoje koty: podczas gdy w pozostałych krajach to właściciele psów poszukiwali najwięcej akcesoriów dla swoich czworonogów, to we Francji najbardziej aktywni byli kociarze.

16. 🐾 Fani futrzaków: Od maja 2022, po wprowadzeniu kategorii Zwierzęta, ponad 45 tys. kotów i psów otrzymało od swoich właścicieli wygodne legowisko.

17. 🎁 Oszczędzaj i sprawiaj radość: W Polsce 47% of women (użytkowniczek Vinted) obdarowało bliskich prezentem z drugiej ręki, a 58% rozważa ten krok a bliskiej przyszłości

18. 🎭 Zadowolony z prezentu? Podaj dalej i zainspiruj się najpopularniejszymi sposobami przekazywania nietrafionych prezentów, które otrzymałaś/eś.
○ Przekaż je komuś innemu
○ Sprzedaj na platformie
○ Podaruj

A tymczasem w międzyczasie…

19. 🆕 Vinted pojawiła się na 3 nowych rynkach: Słowacja, Węgry & Szwecja.

20. 🎮 Nowe kategorie: globalnie wprowadziliśmy 2 nowe kategorie: Zwierzęta i Rozrywka, a w Polsce i na rynkach wschodnich doszła trzecia: Dom.

21. 📦 Dostawa: Grupa Vinted uruchomiła własną opcję wysyłkową – Vinted Go – oraz własne rozwiązanie w zakresie dostaw za pośrednictwem paczkomatów. Jesteśmy na dobrej drodze do dostarczenia 100 000 paczek za pośrednictwem Vinted Go Lockers do końca 2022 roku!

22. 💌 Dziel się z myślą o innych: w kwietniu uruchomiliśmy funkcję umożliwiającą przekazania darowizny – do dzisiaj na hojna społeczność zebrała w sumie ponad 1 mln € na działania charytatywne!