Samodzielne rozłożenie zakupu na raty już podczas płatności w terminalu? Tak, to możliwe dzięki VisaSelect.

Multiaplikacyjna karta Visa Selectto przykład połączenia innowacji, technologii i samoobsługi, które przynosi wymierne biznesowe korzyści. Karta ta umożliwia rozłożenie na raty dowolnego zakupu już podczas płatności w terminalu. Visa Gold Select to pierwsza karta tego typu na polskim rynku, która została wydana dzięki współpracy First Data, Visa Europe i EuroBanku.
–Banki doceniają rolę innowacji i technologii w osiąganiu przewagi konkurencyjnej i chętnie je wykorzystują. Przekonały się także, jak wiele korzyści przyniosły procesy samoobsługowe– mówi Jolanta Rycerz, Dyrektor Pionu Usług Bankowych w First Data.–Visa Select łączy te wszystkie pożądane przez banki cechy, optymalizując proces udzielania kredytów ratalnych w karcie kredytowej.

Światowy trend
O tym, że bankowe inwestycje w technologiczne innowacje oraz nowe modele obsługi na czele z samoobsługą były krokiem we właściwą stronę, świadczy m.in.rosnąca liczba klientów korzystających z bankowości elektronicznej oraz mobilnej. Klienci docenili oszczędność czasu i wygodę, jaką dał im dostęp do banku za pośrednictwem komputera czy smartfonu. W ten sposób mogą oni dziś samodzielnie zlecać przelewy,zakładać lokatyczy też wypełniać wnioski o karty płatnicze. Trudno wyobrazić sobie powrót do czasów konieczności wizyty w placówce np. w celu sprawdzenia salda rachunku czy wykonania przelewu. Tym bardziej, że coraz więcej branż jak handel,telekomunikacja czy energetyka upraszcza i automatyzuje procesy obsługi, osiągając przy tym wymierne oszczędności.

Jedna innowacja, wiele możliwości
Twórcom VisaSelect przyświecał ten sam cel. Opracować rozwiązanie, które przyczyni się do zmniejszenia zasobów potrzebnych do obsługi klienta i obniżenia kosztów banków, które zdecydują się wyemitować tę nowoczesną kartę. Przełomową koncepcją było zautomatyzowanie procesu udzielenia kredytu ratalnego z wykorzystaniem terminala płatniczego i mikroprocesora EMV w karcie kredytowej.
W efekcie, klient już podczas zakupu może zdecydować, że rozłoży go na raty. Co więcej, nie musi kontaktować się ze swoim bankiem!Wszystkie niezbędne informacje przekazuje do banku system agenta rozliczeniowego obsługujący terminal.Proces zaczyna się,kiedy klient wybierze odpowiednią opcję na ekranie terminala. Odpowiada za to specjalna aplikacja zapisana w mikroprocesorze karty VisaSelect. Jeżeli klient nie chce skorzystać z kredytu, płaci za zakupy jak co dzień – za transakcję odpowiada podstawowa aplikacja zapisana na karcie.

Lista korzyści dla banków jest dłuższa
Kredyt ratalny jest dla banku źródłem przychodów, a znaczące uproszczenie procesu jego udzielania otwiera drogę do zwiększenia liczby klientów korzystających z tego produktu bankowego. Bank wydając najnowocześniejszą kartę kredytową na rynku buduje lub wzmacnia swój wizerunek innowacyjnej instytucji finansowej. Zwiększa także lojalność i satysfakcję klienta, proponując mu wygodny sposób na zrealizowanie wydatków przekraczających jego bieżący budżet i jednocześnie oszczędza jego czas. Posiadacze VisaSelect nie muszą wykonać żadnej dodatkowej czynności rozkładając swój zakup na raty w dowolnym sklepie czy punkcie usługowym.

Pionierskie wdrożenie
Jako pierwsi z multiaplikacyjnej karty Visa skorzystali klienci EuroBanku.
–eurobank od początku swojego istnienia proponuje innowacyjne rozwiązania i produkty. Karta kredytowa Visa Gold Select z możliwością samodzielnego utworzenia planu ratalnego już w momencie dokonywania transakcji w dowolnym sklepie to kolejne, po płatnościach mobilnych telefonem, nowoczesne i wygodne rozwiązanie płatnicze dla naszych klientów. Jesteśmy pierwszym bankiem w Polsce i drugim bankiem w Europie, który wydał kartę kredytową Visa oferującą takie rozwiązanie. Karta Visa Gold Select cieszy się zainteresowaniem naszych klientów – to najlepiej sprzedająca się karta kredytowaeurobankuz segmentu premium – podkreśla Wojciech Humiński, wiceprezes zarządu Euro Bank S.A.
First Data jest pierwszym partnerem Visa w regionie Europy Środkowo – Wschodniej oferującym multiaplikacyjną kartę Visaw Polsce. Aplikację umożliwiającą udzielenie kredytu ratalnego w terminalu płatniczym przygotowali specjaliści Visa. Integrację pomiędzy systemem bankowym a systemem rozliczającym transakcje kartowe przygotowują eksperci First Data. Do rozliczeń wykorzystywany jest m.in. Krajowy System Rozliczeniowy.

Visa Select – najważniejsze fakty
•    Bank określa, jakie typy i kwoty transakcji mogą podlegać rozłożeniu na określoną liczbę rat, definiując profile ratalne,
•    Klient sam decyduje o zaciągnięciu kredytu ratalnego podczas płatności w terminalu wybierając jeden z wyświetlanych profili,
•    Warunkiem uruchomienia kredytu ratalnego jest brak zadłużenia przeterminowanego i odpowiednia wysokość limitu karty,
•    Formalności po stronie posiadacza karty są ograniczone do zawarcia umowy o kartę kredytową,
•    Multiaplikacyjną kartę może wdrożyć każdy bank na polskim rynku.