Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków pod względem ilości smartfonów. Jak wynika z raportu Digital Trends 2013 firmy doradczej Deloitte, przygotowanego wspólnie z Allegro i PayU, liczba ich użytkowników w naszym kraju sięgnie na koniec roku 8 mln. W porównaniu z ubiegłym rokiem to wzrost aż o 2 mln.

Jak szacują operatorzy telefonii komórkowej ponad milion smartfonów jest już przystosowanych do płatności w systemie NFC. Polacy coraz chętniej i częściej sięgają po innowacyjne technologie. Czy rosnące zainteresowanie nowymi rozwiązaniami przyspieszy rozwój płatności mobilnych? Wielką ofensywę w tym kierunki planuje zarówno Visa jak i Mastercard.

W 2020 roku płatności mobilne  mogą wyprzeć płatności on line. Tak uważają eksperci firmy Gartner, którzy prognozują, że w 2015 roku liczba użytkowników płatności mobilnych na świecie sięgnie 384 milionów. Jeszcze w 2009 roku z takiego rozwiązania korzystało zaledwie 70 milionów  osób. W ciągu trzech lat globalna wartość płatności mobilnych ma osiągnąć  472 mld dolarów. To ponad  18.krotność sumy, którą za pomocą płatności mobilnych wydano w 2009 r. – Rozwój płatności mobilnych NFC będzie naturalnym krokiem tego technologicznego postępu – uważa Mirosław Kulpa z Oberthur Technologies.

Jak wynika z raportu Mastercard „Polak a nowoczesne technologie płatnicze” najbardziej otwarci na nowe rozwiązania są internauci. 24 proc. z nich oczekuje technologii zbliżeniowej w nowym aparacie komórkowym, a 45 proc. badanych chciało by korzystać z NFC w przyszłości, ze względu na jej wygodę i bezpieczeństwo.

Coraz większa dostępność telefonów komórkowych wyposażonych w technologię NFC, która jeszcze rok temu była przeszkodą w rozwoju płatności mobilnych zaczyna zanikać. Systematyczny wzrost sprzedaży smartfonów sprawia, że rozwój płatności mobilnych NFC jest coraz bardziej realny i nadchodzi wielkimi krokami. System jest skomplikowany i wymaga zaangażowania wielu podmiotów, ale zarówno banki jak i organizacje płatnicze są zainteresowane jego rozwojem. Zdaniem Visy Europe do 2020 roku ponad połowa transakcji finansowych Visa będzie przeprowadzona z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

Sukces kart zbliżeniowych, które stanowią już ponad 50 proc. kart płatniczych na naszym rynku, pokazuje, że Polacy są otwarci na nowe rozwiązania w płatnościach, cenią szybkość i wygodę. Płacenie zbliżeniowo telefonem, a więc urządzeniem, które praktycznie zawsze mamy przy sobie, jest po prostu najłatwiejszym rozwiązaniem – podsumowuje Mirosław Kulpa z Oberthur Technologies.