Z raportu „Europejski sektor e-commerce, e-fulfilment i nowe miejsca pracy” przygotowanego przez Prologis wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat zapotrzebowanie branży e-commerce na nową powierzchnię przeznaczoną do obsługi procesu elektronicznej realizacji zamówień (e-fulfilment) wyniosło 5 mln mkw.

Z badania wynika, że każdy miliard euro nowej sprzedaży w sektorze e-commerce generuje zapotrzebowanie na 77 000 mkw. nieruchomości logistycznych. Zestawiając te dane z szacowanym dwukrotnym wzrostem sprzedaży internetowej w Unii Europejskiej, można przewidzieć następujące konsekwencje dla gospodarki europejskiej.

Sektor e-commerce będzie potrzebował dodatkowych 15 mln mkw. powierzchni logistycznej w ciągu następnych pięciu lat, gdyż zarówno obroty w sektorze e-commerce, jak i ilość przesyłek znacząco wzrosną.
Najbardziej popularne obiekty znajdują się na największych rynkach europejskiego sektora e-commerce, np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji, a także na rozwijających się rynkach, takich jak Polska, Czechy i Holandia.