Branża e-commerce w Polsce od lat dynamicznie rośnie. Eksperci szacują, że wartość polskiego rynku e-zakupów powinna wynieść na koniec 2013 roku około 26 mld złotych. Tym samym wzrost wydatków w porównaniu z ubiegłym rokiem przekroczy 20 proc. Tak intensywny rozwój wiąże się dużym zapotrzebowaniem na nowych pracowników. Kto, gdzie i kogo rekrutuje?

Z najnowszego badania Gemiusa wynika, że Polska przoduje w e-handlu (CEE). Ponad 80 proc. polskich użytkowników sieci weszło w sierpniu 2013 (ten okres podlegał badaniu) na strony związane z e-commerce. W Czechach w tym czasie z e-zakupów skorzystało 54 proc. internautów, na Słowacji 51 proc., a na Węgrzech 44 proc. Sprzedaż za pośrednictwem internetu staje się coraz ważniejszą gałęzią polskiego handlu detalicznego, a także najbardziej atrakcyjną pod względem zawodowym.

Od stycznia do końca listopada w Pracuj.pl opublikowano 8 978 ofert pracy skierowanych do specjalistów e-commerce oraz osób zajmujących się Internetem i nowymi mediami. Względem analogocznego okresu rok wcześniej oznacza to wzrost o ponad połowę (54 proc.).

– Zwiększone zapotrzebowania na takich specjalistów odnotowaliśmy już w pierwszym kwartale bieżącego roku, wtedy liczba ofert była większa zaledwie o 9 proc. niż rok wcześniej, drugi kwartał przyniósł już wzrost o 40 proc., a w trzecim było ponad dwukrotnie więcej propozycji pracy niż w tym samym czasie w 2012 roku – mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj, do której należy Pracuj.pl. – Sektor e-commerce największą aktywność odczuwa w okresie świąt Bożego Narodzenia, większa liczba zamówień w tym czasie wpływa również na zwiększenie zapotrzebowania na pracowników, potwierdzają to dane z serwisu Pracuj.pl. W III kwartale br najczęściej szukano programistów stron www, specjalistów ds. sprzedaży internetowej i handlowców oraz specjalistów od SEM, SEO i marketingu internetowego – dodaje.

Najwięksi gracze na rynku stale prowadzą rekrutację. Grupa Allegro, która została wybrana najbardziej pożądanym pracodawcą handel i e-commerce w Polsce w 2013 roku (według badania Antal International przeprowadzonym wśród specjalistów i menedżerów), ma w tym momencie do obsadzenia 115 stanowisk. W większości poszukuje osób do działów związanych z  e-commerce oraz IT – na zatrudnienie mogą liczyć kandydaci ze znajomością języka JAVA oraz specjaliści w obszarze systemów mobilnych: iOS, Android, Windows Phone. Rekrutacja prowadzona jest w Poznaniu, Wrocławiu i Toruniu. Bardzo dużo stanowisk (zwłaszcza w obszarze IT) czeka w Warszawie. Najwięcej ofert pracy dotyczy serwisu Allegro, nieco mniej  Ceneo, PayU i Tablica.pl.

Duże zapotrzebowanie na nowych specjalistów wynika przede wszystkim z rosnącej liczby serwisów i narzędzi – aktualnie Grupa Allegro zarządza ponad 100 serwisami w 23 krajach, głównie w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Istotny jest także rozwój Allegro.pl, który wymaga coraz większych nakładów pracy, gdyż na bieżąco rozbudowywany jest o nowe funkcjonalności, a liczba jego użytkowników stale rośnie.

– W bieżącym roku zatrudniliśmy już 362 osoby, w tym około 25 managerów niższego i wyższego szczebla. Osoby rekrutowane szczególnie doceniały kulturę organizacyjną, dobre opinie o Grupie Allegro, a przede wszystkim oferowane przez nas nowe ścieżki rozwoju. Jesteśmy jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można doświadczyć działań e-commerce na tak ogromną skalę, zarówno pod kątem biznesu, jak i technologii. Potwierdzeniem tego jest dla nas tytuł najbardziej pożądanego pracodawcy w branży e-commerce w 2013 roku – mówi Adam Kwieciński, dyrektor HR Grupy Allegro w Polsce.