Tradycyjny handel oparty na prostym modelu funkcjonowania łańcucha dostaw, z długimi cyklami rotacji zapasów, przechodzi do historii. Dynamiczny rozwój sektora e-commerce – który do 2021 roku będzie stanowił już 11 proc. ogółu polskiego handlu, wymusza na przedsiębiorstwach daleko idące zmiany w sposobie obsługi zamówień i organizacji łańcucha dostaw. Od efektywności rozwiązań oferowanych przez firmy logistyczne i magazyny będzie zależała przewaga konkurencyjna e-sklepu. Które z nich mogą zadecydować o sukcesie biznesu internetowego?
Bez względu na formę składania zamówienia, dla klientów kluczowe okazują się dwie kwestie: szybkość dostawy zakupionego towaru (najlepiej w ciągu 24 godzin) oraz możliwość jego darmowego zwrotu. Oba czynniki stanowią największe wyzwanie dla firm logistycznych i magazynów obsługujących branżę e-commerce, a także kształtują sposób organizacji łańcucha dostaw i nowe standardy obsługi zamówień.

Popyt na powierzchnię magazynową wciąż rośnie

Na sprzedawców i dystrybutorów wywierana jest coraz silniejsza presja, aby towary, w tym również te szybko psujące się – wg badań Gemiusa produkty spożywcze zamawia przez internet już 23 proc. kupujących online Polaków – były dostarczane w mocno ograniczonych ramach czasowych do centrów miast. W ten sposób firmy zmuszone są dostosować organizację łańcuchów dostaw w taki sposób, aby przeistoczyć tradycyjne platformy logistyczne, budowane wcześniej w oparciu o dystrybucję regionalną, w miejskie ośrodki logistyczne przeznaczone do obsługi najważniejszych ośrodków konsumenckich. Odpowiedzią na dynamiczny wzrost sektora e-commerce jest stale zwiększające się zapotrzebowanie na powierzchnię logistyczną i magazynową, dostosowaną do specyfiki branży. Ostatnie dwa lata były pod względem budowy nowych powierzchni magazynowych rekordowe. W 2018 roku, według raportu CBRE „Poland Industrial Market View”, całkowita podaż powierzchni przemysłowej i logistycznej wyniosła niemal 15 mln metrów kwadratowych, a prognozy na 2019 rok przewidują dalszy rozwój tego sektora nawet o ponad 10 proc. W nowe magazyny chcą inwestować nie tylko giganci e-handlu tacy jak Zalando czy Amazon, ale również mniejsze firmy internetowe. Walkę o klienta wygrają nie tylko te e-biznesy, które będą dysponować największą powierzchnią magazynową, ale te, które będą potrafiły nią najefektywniej rozporządzać.

Spektrum nowoczesnych rozwiązań – magazyny automatyczne

Zarządzanie logistyką firmy i złożonym procesem produkcyjnym w dobie konsumentów oczekujących na błyskawiczne i wygodne dostarczenie zakupionego towaru pod wskazany adres to olbrzymie wyzwanie. Jak zwiększyć efektywność prowadzonych przez e-biznes działań? – Skutecznym rozwiązaniem są automatyczne regały magazynowe, które umożliwiają redukcję kosztów związanych z magazynowaniem i pracą ludzką, jak również pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni – mówi Beata Antosz, dyrektor zarządzająca firmy K2 Storage Systems, świadczącej kompleksowe usługi na rynku rozwiązań magazynów automatycznych. – Od ponad 2 lat obserwujemy ponad 150% wzrost zainteresowania magazynowaniem pionowym, optymalnym rozwiązaniem z zakresu ostatniej mili i współczesnej logistyki miejskiej.

Popyt na inteligentne rozwiązania magazynowe będzie stale rósł – według estymacji portalu Interaktywnie.com wartość polskiego rynku handlu online w 2018 roku sięgnęła 50 mld złotych, a w 2020 roku może przekroczyć kwotę 70 mld złotych. Wzrastająca liczba internautów, którzy przekonują się do zakupów online, wprowadzenie zakazu handlu tradycyjnego w niedzielę, upowszechnienie się smartfonów jako narzędzi do wykonywania e-zakupów czy inwestycje marek w omnichannel i spersonalizowane reklamy – nic nie zapowiada, aby cokolwiek mogło powstrzymać dynamiczny rozwój branży e-commerce, a wraz z nią logistyczne i magazynowe inwestycje.