Hong Kong jest numerem jeden na liście najdroższych rynków handlowych, a międzynarodowe marki agresywnie konkurują o wejście do najlepszych lokalizacji handlowych, zgodnie z najnowszym raportem opublikowanym przez CBRE, globalną firmę doradczą działającą w sektorze nieruchomości komercyjnych.

Warszawa zajmuje 69 miejsce na liście najdroższych lokalizacji handlowych, zgodnie z danymi za 3 kwartał 2012. W drugim kwartale tego roku stolica Polski plasowała się na 72 pozycji.

“Polska pozostaje jedną z najsilniejszych gospodarek w Europie, co jednak nie przekuwa się na wysokie miejsce w rankingu czynszów. Świadczy to o olbrzymim dalszym potencjale wzrostu którego można będzie się spodziewać gdy tylko światowe rynki wyjdą z aktualnej dekoniunktury. Przy czym również w Polsce widać rosnące rozwarstwienie produktów handlowych: najlepsze centra i najlepsze sklepy oczekują coraz wyższych stawek czynszowych, obecnie na poziomie EUR 90/ mkw./ miesiąc i więcej za najlepsze powierzchnie,  podczas gdy czynsze w przeciętnych i słabych obiektach nadal spadają.” – powiedziała Karina Kreja, Dyrektor w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE w Polsce.