First Data Polska, właściciel marki Polcard, jeden z największych dostawców technologii płatniczych, wspólnie z Instytutem Systemów Publicznych realizuje pionierskie wdrożenia bezgotówkowych samoobsługowych opłatomatów w sądach i urzędach.
– Opłatomaty są odpowiedzią na potrzeby sektora publicznego, który chce usprawniać przyjmowanie wpłat i automatyzować procesy ich księgowania – mówi Leszek Sułkowski, prezes Instytutu Systemów Publicznych.
– Samoobsługowe urządzenia do płatności bezgotówkowych to wygoda dla wszystkich, którzy załatwiają sprawy urzędowe, i duże korzyści dla instytucji, które je zainstalują – dodaje Damian Zapłata, prezes zarządu First Data Polska.

Pierwsze samoobsługowe urządzenia płatnicze zostały zainstalowane w sądach rejonowych okręgu toruńskiego: w Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu oraz Wąbrzeźnie. Zostały bardzo dobrze przyjęte przez klientów sądów, działają bez zakłóceń i są intuicyjne w obsłudze. Dzięki nim we wszystkich wymienionych sądach zrezygnowano z tradycyjnej obsługi kasowej. Kolejne opłatomaty zostały zainstalowane w Sądzie Okręgowym w Poznaniu i Sądzie Rejonowym w Grodzisku Wielkopolskim, a wkrótce urządzenie stanie również w Sądzie Okręgowym w Toruniu.

Rodzaj opłaty wybiera się w menu na dotykowym ekranie urządzenia. Do uzupełniania szczegółów wpłaty i innych danych służy wbudowana klawiatura. Urządzenie jest wyposażone w czytnik kart z chipem oraz czytnik kart zbliżeniowych, którego można użyć także do płatności realizowanej smartfonem. Do identyfikacji rodzaju wpłaty i płacącego można wykorzystać kody QR, co dodatkowo skraca czas realizacji płatności.

Potwierdzeniem dokonania płatności jest wydruk zawierający kod kreskowy. Urzędnik przyjmujący dokumenty za pomocą skanera sprawdza szczegóły opłaty w systemie. Opłatomat może być zintegrowany z systemami finansowymi jednostek publicznych i przekazywać dane o wpłatach w celu ich dalszego przetwarzania. Stopień możliwej integracji jest unikatowy w skali kraju.

Kolejnym przedsięwzięciem wykorzystującym samoobsługowe opłatomaty jest pilotażowy projekt realizowany przez First Data Polska oraz Instytut Systemów Publicznych przy wsparciu organizacji płatniczej VISA. W lutym 2017 roku firmy zainstalowały opłatomaty w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków.