Maroko Produkt – największy w Polsce importer oraz dystrybutor oleju arganowego – wdrożył system ERP Navireo firmy InsERT. Oprogramowanie usprawniło pracę działu sprzedaży, marketingu oraz księgowości przedsiębiorstwa.

Firma Maroko Produktzajmuje się importem i dystrybucją w Polsce oleju arganowego, produkowanego przez największą marokańską kooperatywę EFAS, oraz artykułów kosmetycznych i spożywczych z Maroka. Marką handlową firmy jest Maroko Sklep. Od niedawna działalność przedsiębiorstwa wspiera polski system ERP Navireo.

Szybki rozwój, rosnąca liczba partnerów handlowych oraz stale poszerzająca się oferta firmy wymagały usprawnienia pracy na wielu poziomach, w tym w strategicznych obszarach działalności. Dzięki nowemu oprogramowaniu Maroko Produkt zyskało jednolity system ułatwiający wystawianie dokumentów księgowych, magazynowych i handlowych. Navireo pozwala na efektywne zarządzanie zamówieniami, promocjami i rabatami, a także reklamacjami. System umożliwia m.in. zdefiniowanie indywidualnego minimalnego poziomu cenowego użytego w dokumentach zarówno dla handlowców, jak i kontrahentów, wprowadzenie konieczności akceptacji dla wystawianych dokumentów czy wyliczanie premii każdemu z przedstawicieli handlowych. Maroko Produkt usprawniło także remanenty przy użyciu kolektora danych współpracującego z Navireo wraz z tworzeniem dokumentu inwentaryzacji cząstkowej bezpośrednio z urządzenia. Firma zyskała również moduły do obsługi kart lojalnościowych czy realizacji zamówień międzymagazynowych.

Wdrożenie Navireo w firmie Maroko Produkt zrealizowała firma IFOX IT z Suchego Lasu k. Poznania. Pierwszy krok polegał na zapoznaniu się z potrzebami klienta, omówieniu kluczowych zagadnień oraz sporządzeniu schematu wdrożenia. Najistotniejszą kwestią było precyzyjne zaadaptowanie funkcji Navireo do potrzeb przedsiębiorstwa, a więc w szczególności dostosowanie systemu do charakteru pracy różnorodnych użytkowników, począwszy od zarządu, poprzez księgowość, marketing, handlowców, obsługę magazynu i sklepów. Zastosowane zostały m.in. moduły usprawniające współpracę z klientami: cenniki dla kontrahentów, rabaty, reklamacje, zestawienia dokumentacji zakupu, analiza sprzedaży itp. Ostatnim krokiem było przeprowadzenie szkoleń pracowników, które ze względu na łatwość obsługi programu przebiegły sprawnie i bezproblemowo. Po uruchomieniu Navireo w Maroko Produkt wprowadzano do systemu kolejne, wynikające z indywidualnych potrzeb moduły funkcjonalne, w tym m.in. moduł naliczania premii od obrotów czy moduły szybkiej sprzedaży w nowych punktach handlowych. Przeprowadzono też integrację ze sklepem internetowym.

Firma Maroko Produkt swoją działalność rozpoczęła w 2012 roku, obecnie występuje pod znakiem handlowym Maroko Sklep. Oferuje m.in. oryginalny olej z opuncji figowej, olej z czarnuszki oraz kosmetyczny i spożywczy olej arganowy, certyfikowane znakiem ECO-CERT. W asortymencie posiada również kosmetyki z olejem arganowym, a także wiele innych oryginalnych produktów pochodzących z Maroka, takich jak różnego rodzaju glinki, olejki, kremy, balsamy, szampony itd. Zajmuje się też dystrybucją marokańskich win, konfitur owocowych oraz naturalnych mieszanek ziołowych z upraw ekologicznych. Działania handlowe firmy obejmują sprzedaż za pośrednictwem sklepów internetowych www.marokosklep.pl, www.marokowina.pl, sprzedaż w butikach detalicznych w Poznaniu, Suchym Lesie, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Przemyślu i Jarosławiu, sprzedaż za pośrednictwem specjalistów ds. sprzedaży i konsultantów oraz sprzedaż hurtową. Wraz ze zwiększeniem zasięgu działalności na cały kraj i rosnącym zainteresowaniem klientów firma Maroko Produkt wciąż poszerza swoją ofertę, dostosowując ją do wymagań rynkowych.