W tym roku już po raz trzeci rusza akcja społeczna „Wypożyczalnia choinek Volvo”, która zachęca do spędzania świąt w sposób ekologiczny. Z wybranych salonów Autoryzowanych Dealerów Volvo
w całej Polsce będzie można odebrać żywą choinę w doniczce. Zwrócone po świętach drzewko zostanie ponownie zasadzone w specjalnej hodowli. Po ubiegłorocznym sukcesie „Wypożyczalni”, Volvo zwiększa pulę choinek do 1200 i zobowiązuje się do zasadzenia za każde wypożyczone drzewko kolejnych 10.

W trosce o środowisko naturalne marka Volvo konsekwentnie zwraca uwagę na ekologiczne spędzanie świąt Bożego Narodzenia i już po raz trzeci otwiera „Wypożyczalnię choinek”. W dniach 19 – 23 grudnia lub do wyczerpania zapasów w Autoryzowanych Salonach Volvo na terenie całej Polski na wszystkich chętnych czekać będą żywe choinki w doniczkach. Po uiszczeniu 55 zł bezzwrotnej kaucji choinkę będzie można zabrać do domu. Jej zwrot powinien nastąpić do 8 stycznia do miejsca, z którego została wypożyczona. Lista salonów Volvo, które biorą udział w akcji, jest dostępna na stronie www.choinkavolvo.pl.

– Obserwujemy coraz dłuższą kolejkę chętnych do wypożyczenia żywej choinki na święta, którą potem zwrócimy naturze. Dlatego Volvo Car Poland co roku zwiększa zasięg tej akcji. W pierwszej edycji do chętnych trafiło 200 drzew w donicach. Z ubiegłorocznej „Wypożyczalni” skorzystało cztery razy więcej chętnych! W tym roku pula choinek została po raz kolejny zwiększona i wynosi 1200 drzewek. Do tego zobowiązaliśmy się zasadzić 10 razy więcej drzew niż wypożyczyliśmy. Na naszych oczach społeczeństwo staje się coraz bardziej wrażliwe na kwestie środowiskowe – zauważa Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland.

Lepiej wypożyczyć niż kupić

Dlaczego wypożyczenie choinki jest korzystne dla natury? Lasy wytwarzają tlen, a zarazem oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, pochłaniając i neutralizując substancje toksyczne, chronią przed nagłymi zmianami temperatury i łagodzą klimat. Choinki ścinane na święta po kilku tygodniach lądują na wysypiskach śmieci, co jest marnowaniem zasobów naturalnych. Tymczasem drzewka z „Wypożyczalni choinek Volvo” wracają do szkółki leśnej, gdzie dalej żyją, rosną i „pracują” dla natury. Po roku mogą zostać ponownie wypożyczone, a gdy będą zbyt duże, po prostu pozostają w ziemi. Drzewka są sadzone w specjalnych hodowlach. Ale to tylko pierwsza część naszej historii.

W ramach ubiegłorocznej akcji Volvo posadziło w Nadleśnictwie Cewice na Kaszubach ponad 7 tys. drzew iglastych, które rosną na powierzchni ponad 1 hektara. Ponieważ las mieszany jest bardziej odporny na ataki szkodników, posadzono je razem z kilkoma tysiącami sadzonek drzew liściastych. W tym roku marka stawia sobie kolejny ambitny cel – wspólnie z Polakami chce zasadzić kolejny las i zwiększa swoje zobowiązanie – za każde wypożyczone drzewko zasadzi kolejnych 10. W celu jeszcze większego zaangażowania wszystkich osób, którym bliska jest ochrona natury, Volvo chce, żebyśmy na stronie www.choinkavolvo.pl wybrali obszar ze wskazanych, gdzie będą posadzone drzewka. Wybór będzie możliwy po 20 grudnia i potrwa
do 8 stycznia.

– Wypożyczanie choinek i sadzenie drzew to kolejny element ekologicznej układanki. Jako firma wdrażamy wiele konkretnych rozwiązań, aby prowadzić działalność biznesową w sposób zrównoważony. Coraz szersza gama silników z napędem niskoemisyjnym, wykorzystanie do produkcji samochodów ekologicznych i odnawialnych źródeł energii, szacunek do zasobów naturalnych, wykorzystanie surowców wtórnych, to tylko niektóre z obszarów naszej odpowiedzialności wobec środowiska naturalnego – zwraca uwagę Stanisław Dojs.

Partnerzy

W „Wypożyczalnię choinek Volvo” zaangażowani są także partnerzy, którzy objęli akcję patronatem. Niektórzy z nich, jak Ambasada Szwecji, czy Polski Związek Zrzeszeń Leśnych, współpracują z Volvo w ramach akcji po raz kolejny.

– Ambasada Szwecji już drugi rok z rzędu angażuje się w „Wypożyczalnię choinek”. Pomysł marki Volvo ujął nas prostotą i pożytecznością. Jest ciepły, radosny i rodzinny. Pokazuje, jak w łatwo każdy z nas może zrobić coś dobrego dla przyszłości naszej planety. W Szwecji wrażliwość na ochronę środowiska oraz ekologiczny styl życia to już norma. Z radością obserwujemy podobny trend w Polsce. Coraz więcej osób dba o zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych i stara się żyć w sposób odpowiedzialny. Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami na ochronę środowiska oraz będziemy czerpać z pomysłów Polaków. Zwłaszcza, że nasze kraje łączy 100 lat współpracy, której rocznica przypada w tym roku – podkreślił Stefan Gullgren, Ambasador Szwecji w Polsce.

– Z radością podjęliśmy współpracę z firmą Volvo w zakresie odbudowy lasu zniszczonego przez huragan w 2017 roku. Teraz przystępujemy do projektu „Wypożyczalnia choinek 2019“, który łączy wielowiekową tradycję rodzinnych spotkań z wyzwaniem naszych czasów tj. ochroną klimatu. Życie bez lasów nie będzie możliwe. Dlatego też chrońmy je przed klęskami, sadźmy nowe tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętajmy, iż dla naszych pradziadów las był domem, spiżarnią i apteką. Bądźmy wszyscy leśnikami! – zaznaczył Władysław Pędziwiatr, prezes Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych.

Klub Gaja, jedna z najstarszych niezależnych organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i prawami zwierząt w Polsce, dołączył do akcji po raz pierwszy.

– Bardzo potrzebujemy współpracy różnorodnych podmiotów w działaniach na rzecz zmniejszania skutków zmian klimatycznych. Organizacje społeczne, biznes i naukowcy powinni wykorzystywać możliwości, którymi dysponują w dotarciu do szerokiego odbiorcy. Dlatego bardzo chętnie przystąpiliśmy do świątecznej inicjatywy firmy Volvo. Prosta, niekomercyjna propozycja dająca klientom możliwość wyboru jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby ludzi. O planetę i jej zasoby możemy dbać w różny sposób i to jest jeden z nich. Liczy się każde działanie – powiedział Jacek Bożek szef Klubu Gaja.