Słoneczne, ciepłe dni to z pewnością znakomita informacja dla wszystkich spragnionych lata. Zbyt wysokie temperatury to jednak spora uciążliwość szczególnie dla tych, którzy ten czas spędzają w domu lub w pracy. Najprostszym rozwiązaniem na duszną atmosferę w pomieszczeniach są wentylatory, cyrkulatory i klimatyzatory, które szybko i skutecznie przyniosą upragniony chłód. Na razie jest w czym wybierać i wiele urządzeń można kupić w promocyjnych cenach.

Na upały szczególnie powinny uważać osoby starsze i dzieci. Wysokie temperatury potrafią być bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy okres, dlatego już teraz warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia do chłodzenia.

– Pierwsze upalne dni skłoniły wielu klientów do zakupów odpowiedniego urządzenia. Do końca czerwca w MediaMarkt trwa akcja promocyjna i wiele modeli w można kupić w obniżonych cenach. W ofercie mamy szeroki wybór wentylatorów, klimatyzatorów czy klimatorów różnych marek i w różnych przedziałach cenowych. – mówi Michał Nowotka, Kupiec Małego AGD w MediaMarkt. – Są to produkty sezonowe i szybko rotujące, a w czasie upałów zainteresowanie nimi jest ogromne.

Na rynku znajdziemy wiele typów urządzeń zapewniających przyjemną temperaturę w pomieszczeniach. Różnią się one przede wszystkim mocą i wydajnością, a na początku sezonu z pewnością każdy znajdzie model dostosowany do swoich potrzeb. Sprawdziliśmy w MediaMarkt, na co warto zwrócić uwagę.

Oferta wentylatorów obejmuje modele biurkowe, stojące i kolumnowe. Wentylatory biurkowe są najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. Mieszczą się na biurku czy szafce, zapewniając chłodzenie punktowe lub na małej powierzchni. Różnią się mocą (z reguły od 30 do 50W) oraz wielkością śmigła – im większe, tym większy strumień chłodnego powietrze i zasięg działania. Do dużych pomieszczeń przeznaczone są wentylatory stojące – o mocy od 40 do 70W, regulowanej wysokości (do ok. 150 cm) oraz zakresie obrotu dochodzącego do 90 stopni. Modele kolumnowe zamiast jednego śmigła posiadają wiele skrzydełek, a nawiewem dorównują tradycyjnym wiatrakom o mocy od 30 do 90W. Dodatkowym atutem jest fakt, że zajmują niewiele miejsca. – Niektóre wentylatory są wyposażone w pilota, którym możemy sterować intensywnością nawiewu czy ustawić czas pracy urządzenia. Część modeli posiada dodatkowo funkcję jonizacji powietrza. – mówi Michał Nowotka z MediaMarkt.
Ceny tych urządzeń zaczynają się już od kilkunastu złotych za mini-wentylator przenośny. Wentylatory biurkowe można kupić w cenie od kilkudziesięciu złotych, natomiast za urządzenie stojące czy kolumnowe zapłacimy w granicach 99 – 600 zł. Te droższe modele posiadają dodatkowe funkcje, np. dodatkowo nawilżą powietrze w pomieszczeniu.

Urządzeniem z pozoru podobnym do wentylatorów, lecz pełniącym nieco inną funkcję są cyrkulatory. Wprawiają one powietrze w ruch i zapewniają mu odpowiednią cyrkulację, czyli równomierne rozprowadzanie po całym pomieszczeniu. Pozwala to na wyrównanie temperatury, dlatego cyrkulatory można wykorzystywać nie tylko latem, ale i zimą.

Bardziej zaawansowanymi urządzeniami, które obniżą temperaturę w pomieszczeniu, są klimatyzatory. W MediaMarkt można znaleźć klimatyzatory przenośne, które skutecznie ochłodzą powietrze w dowolnym pomieszczeniu. Kupując klimatyzator, trzeba zwrócić uwagę na wydajność, która jest zależna od jego mocy – mówi Michał Nowotka – Aby ustalić minimalną potrzebną moc, należy pomnożyć wysokość pokoju przez powierzchnię, wtedy uzyskamy wynik w m3. Na każdy m3 potrzebujemy 45W mocy klimatyzatora. Warto uwzględnić również dodatkowe czynniki, takie jak okna ze strony południowej.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na parametr przepływu powietrza (mocne klimatyzatory mogą „przerobić” w godzinę nawet 300 m3 powietrza), prędkość, która może być regulowana ręcznie lub automatycznie oraz na zakres ustawień temperatury. Klimatyzatory mogą mieć również dodatkowe wyposażenie, np. wyświetlacz LCD, programator czasowy, pilot na podczerwień, kółka. Zakup klimatyzatora to wydatek powyżej tysiąca złotych.