Najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem wybieranym przez polskich konsumentów kupujących online są Chiny, gdzie według danych Gemius, miesięcznie zakupów dokonuje nawet 5 milionów Polaków. Czym szczególnie przyciągają do siebie chińskie platformy
e-commerce? Konkurencyjnymi cenami popularnych marek, a także produktami o specyfikacji zbliżonej do drogich i znanych odpowiedników, ale w znacznie przystępniejszych cenach. Najczęściej kupowanymi produktami są kosmetyki, które stanowią aż ¼ ogólnej liczby sprzedaży do Polski, ale popularne są również akcesoria domowe oraz odzież.

– Przesyłki z Chin kojarzą się raczej z długim czasem oczekiwania, co w przypadku zbliżających się coraz bardziej świąt zabierałoby możliwość dokonania tam świątecznych zakupów. Rozwiązaniem jest zdecydowanie wybór sklepu, który oferuje lotnicze usługi kurierskie, dzięki którym zakupy będą możliwe tak naprawdę do ostatniej chwili – mówi Michał Fafius, Kierownik ds. Sprzedaży do Rynku Masowego DHL Express (Poland) – W DHL Express na terenie Unii Europejskiej oferujemy dostawy nawet następnego dnia roboczego. Jeśli chodzi o przesyłki spoza Europy, mogą one potrwać od 2 do 3 dni. Aby móc cieszyć się z kupionych w Chinach prezentów, zamówienie należy złożyć najpóźniej 18 grudnia.

Polscy konsumenci bardzo często korzystają również z oferty sklepów ze Stanów Zjednoczonych, które kuszą w szczególności atrakcyjną ofertą elektroniki. USA są źródłem najtańszych markowych produktów elektronicznych, co zawdzięczamy m.in. znacznie niższemu podatkowi, który w niektórych stanach wynosi zaledwie 8%, a także zniesieniu opłat celnych za elektronikę użytkową. Przy odpowiednich ofertach promocjach, w tym na przykład świątecznych, nowy telefon można kupić 30%, a w niektórych przypadkach nawet 50% taniej niż w Polsce. Aby otrzymać zamówienie jeszcze w ostatnim tygodniu przed świętami, najlepiej będzie je złożyć nie później niż 18 grudnia.

Największy spokój mogą zachować klienci, którzy zakupu mają zamiar dokonać w jednym ze sklepów w krajach Europy Zachodniej – na przykład w Niemczech lub Wielkiej Brytanii, również należących do czołówki państw najchętniej wybieranych przez e-konsumentów. Firmy kurierskie takie jak DHL Express, posiadający sieć ekspresowych przesyłek lotniczych, oferują dostawy na terenie Unii Europejskiej następnego dnia roboczego, co oznacza, że zamówienia można w nich składać nawet 19 grudnia.