Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 50% różnych szczepionek rocznie marnuje się z powodu niewłaściwego przechowywania, związanego m.in. z problemami z utrzymaniem właściwej temperatury. Z uwagi na fakt, że nowe szczepionki firm Pfizer i Moderna przeciw COVID-19 wymagają przechowywania w bardzo niskich temperaturach, rozwiązanie tego problemu jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Pierwsza seria szczepionek przeciw COVID-19 jest już w dystrybucji. Dlatego placówki ochrony zdrowia muszą przygotować się na ich dostawy, m.in. kupić ultrachłodzące zamrażarki, które zapewniają przechowywanie szczepionek w temperaturach do -80 stopni Celsjusza. Ale podczas zakupu i eksploatacji takiego sprzętu łatwo zapomnieć o tak kluczowych aspektach, jak kontrola parametrów zasilania i poprawianie ich w razie potrzeby, czy też zapewnienie zasilania awaryjnego.

– Aby stale utrzymywać tak niskie temperatury, zamrażarki zużywają bardzo dużo energii. Jeśli zostaną odcięte od źródła zasilania, zagrozi to skuteczności działania szczepionek, co może być katastrofalne w obecnym, bardzo ważnym momencie walki z koronawirusem – zwraca uwagę Bartłomiej Raab, country manager w Vertiv Poland.

Gra toczy się o wysoką stawkę, zatem w każdym miejscu przechowywania szczepionek musi być zapewniony system awaryjnego zasilania dla zamrażarek. Najlepiej gdyby zawierał inteligentny zasilacz UPS, który powinien spełniać pięć kryteriów wskazanych przez ekspertów Vertiv.
Technologia podwójnej konwersji online – Istnieją trzy główne sposoby przetwarzania energii elektrycznej przez zasilacz UPS: offline, line-interactive oraz podwójna konwersja online. Największy zakres ochrony w przypadku zastosowań o znaczeniu krytycznym gwarantują UPS-y z podwójną konwersją online. Dzięki nim zamrażarki zapewniające bardzo niskie temperatury są w pełni odizolowane od prądu przepływającego w sieci elektroenergetycznej i chronione przed takimi stanami jak zwarcia czy przepięcia.

Brak przerw przy przejściu na zasilanie z baterii – Gdy jako źródło zasilania rezerwowego wykorzystywany jest generator prądu, w przypadku awarii upływa pewien czas, który jest potrzebny na przełączenie z głównego źródła zasilania. Podczas tego opóźnienia działanie zamrażalnika może być zakłócone i zaszkodzić zawartości. Zasilacz UPS z podwójną konwersją nieustannie dostarcza energię do odbiornika wyłącznie z własnej baterii (która równolegle jest cały czas ładowana), nie istnieje więc problem braku gwarancji dostaw zasilania do momentu uruchomienia generatora, co zapewnia utrzymanie stałej temperatury do przechowywania szczepionek.

Skalowalny czas pracy – W niektórych placówkach ochrony zdrowia generator jest niedostępny lub zasilanie awaryjne systemów o krytycznym znaczeniu powinno być zapewnione przez godziny, a nie tylko minuty. W takich przypadkach odpowiednio długi czas wsparcia zapewni taki model UPS, do którego można połączyć zewnętrzne szafki akumulatorowe.

Możliwość zdalnego monitorowania UPS-a – Ważne jest, aby mieć pewność, że zasilacz UPS działa zgodnie z przeznaczeniem przez całą dobę. Obsługujący go pracownicy muszą z kolei wiedzieć, że jego baterie są w pełni naładowane i w razie potrzeby gotowe do użycia. Pracę inteligentnego zasilacza UPS można monitorować zarówno zdalnie, jak i lokalnie, co pomaga personelowi w zarządzaniu stanem baterii i przewidywaniu terminów ich wymiany. Powiadomienia alarmowe, przekazywane zarówno pocztą elektroniczną, jak i SMS-em, informują obsługę o wszelkich problemach z zasilaniem, przez co przyspieszają reakcję na problemy z urządzeniami.

Łatwa instalacja i obsługa – Placówki ochrony zdrowia mają obecnie tak wiele wyzwań, że konfigurowanie i użytkowanie zasilacza UPS nie powinny stać się kolejnymi. Szybki w instalacji system typu plug-and-play może zapewniać energię wielu zamrażarkom. Dzięki kompaktowym rozmiarom zasilacz można zamontować na podłodze lub ścianie, co dodatkowo upraszcza instalację. Wreszcie, przyjazny dla użytkownika, intuicyjny interfejs zapewniający wgląd w system i diagnostykę, pomaga w bieżącej obsłudze i konserwacji.