18 miesięcy od akwizycji działu rozwiązań korporacyjnych spółki Motorola Solutions firma Zebra Technologies, dostawca rozwiązań do identyfikacji, śledzenia oraz zarządzania zasobami i procesami, zaprezentowała własną wizję działalności na dynamicznie rozwijającym się rynku rozwiązań do inteligentnego śledzenia zasobów przedsiębiorstwa (Enterprise Asset Intelligence – EAI). Realizując hasło „Visibility that’s Visionary”, firma Zebra ułatwia przedsiębiorstwom śledzenie newralgicznych zasobów używanych w ramach prowadzonej działalności. Uzyskane w ten sposób precyzyjne informacje o typie, lokalizacji i stanie urządzeń umożliwiają podejmowanie szybszych i trafniejszych decyzji, a tym samym osiąganie lepszych wyników finansowych.

Zebra od ponad 40 lat tworzy elementy, z których składa się współczesny Internet Rzeczy (Internet of Things – IoT). Firma jest globalnym liderem rynku automatycznej identyfikacji i gromadzenia danych (AIDC), który obejmuje między innymi czujniki, czytniki kodów kreskowych, systemy identyfikacji RFID oraz sieci bezprzewodowe. Dzięki rozwojowi technologii opartych na chmurze i dużemu rozpowszechnieniu sieci bezprzewodowych łączenie urządzeń i analizowanie zawartych w nich danych jest dzisiaj dużo łatwiejsze, a Internet Rzeczy zapoczątkował nową erę przemysłową, w której zaciera się granica między światem fizycznym a cyfrowym.

Rynek AIDC ewoluuje w stronę bardziej strategicznego ukierunkowania na rozwiązania EAI. Przyczyną tego procesu są trendy technologiczne: Internet Rzeczy, analiza danych w chmurze i mobilność. Zebra wyznacza kierunek tej ewolucji, realizując koncepcję, którą można streścić słowami „wykrywaj, analizuj i działaj”. Oferowane przez firmę rozwiązania automatycznie wykrywają informacje pochodzące z zasobów przedsiębiorstwa – takie jak przesyłki na kolejnych etapach łańcucha dostaw, urządzenia w fabryce, pracownicy w magazynie czy klienci w sklepie. Następnie dane operacyjne uzyskiwane z tych zasobów – dotyczące na przykład statusu, lokalizacji, sposobu użycia czy preferencji – są analizowane w celu pozyskania praktycznych informacji. Kolejnym etapem jest udostępnianie tych informacji właściwym osobom we właściwym czasie – tak, aby osoby te mogły w dowolnym miejscu i czasie podejmować faktyczne działania w postaci szybszych i trafniejszych decyzji. Z narzędzi realizujących tę koncepcję korzysta obecnie 95% przedsiębiorstw z listy Fortune 500. Rozwiązania firmy Zebra znajdują zastosowanie w handlu detalicznym, produkcji, transporcie i logistyce (T&L) oraz opiece zdrowotnej.

EAI W DZIAŁANIU

  • Z globalnej ankiety przeprowadzonej przez firmę Zebra Technologies wśród klientów sklepów wynika, że znakomita jakość obsługi jest nadal najważniejszym wyznacznikiem sukcesu w branży detalicznej. Aż 64% kupujących woli robić zakupy w sklepach oferujących wyższy poziom obsługi klienta, a 41% lepiej odnajduje się w sklepach, w których sprzedawcy korzystają z najnowszych zdobyczy techniki.
  • MPact – jedyna platforma usług lokalizacyjnych działająca w pomieszczeniach, łącząca technologie Wi-Fi i Bluetooth® Smart – jest przykładem rozwiązań firmy Zebra usprawniających obsługę klienta. Rozwiązanie to pozwala błyskawicznie lokalizować klientów odwiedzających sklep, hotel lub restaurację i automatycznie, w dowolnej chwili podejmować trafne działania mające na celu zapewnienie im najwyższej jakości obsługi (takie jak wysłanie kuponu na telefon komórkowy).
  • Przeprowadzona niedawno przez firmę Zebra ankieta „Warehouse Vision” wykazała, że zdaniem ponad 40% respondentów krótszy czas dostawy jest decydującym czynnikiem uzasadniającym inwestycję w infrastrukturę magazynową. Technologia firmy Zebra zapewnia dostęp do informacji na temat procesów produkcyjnych, transportowych i logistycznych, a tym samym pozwala przedsiębiorstwom z tej branży uniknąć błędów związanych z realizacją zamówień. Jest to szczególnie istotne w związku z rosnącymi oczekiwaniami klientów co do jakości usług i szybkości dostaw.
  • W sektorze opieki zdrowotnej identyfikacja pacjenta i szybkie rozpoczęcie leczenia mają kluczowe znaczenie dla osiąganych wyników. Inteligentna, nieinwazyjna technologia umożliwiająca szpitalom dokładne śledzenie i analizowanie zasobów oraz przesyłanie informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym jest niezbędna dla podnoszenia jakości opieki nad pacjentami.
  • Przenośne komputery i drukarki są podstawowymi narzędziami zwiększającymi wydajność pracy w każdym przedsiębiorstwie – bez względu na wielkość i branżę. Ostatnio wprowadzona na rynek usługa monitorowania urządzeń (Asset Visibility Service) oferowana przez firmę Zebra zapewnia dostęp do informacji o stanie, sposobie używania i dostępności urządzeń w środowiskach klientów, a tym samym pozwala zwiększyć wydajność pracy i efektywność operacyjną.