Zielona Góra to ważny i rozwijający się ośrodek polskiego biznesu, szczególnie perspektywiczny dla branży e-commerce. Bogate zaplecze logistyczne, dogodne położenie i wciąż rozbudowywana infrastruktura przemysłowo-usługowa sprzyjają optymalizacji kosztów w handlu internetowym, zwłaszcza realizowanym na blisko 30 rynkach europejskich – uważa Piotr Galant, prezes zarządu firmy expondo.

Potencjał dla biznesu
Zielona Góra to coraz prężniej rozwijający się ośrodek polskiego biznesu, szczególnie atrakcyjny dla segmentu e-commerce. Miasto jest siedzibą ważnych przedsiębiorstw z różnych branż gospodarki, takich jak: ADB Polska, producenta i dystrybutora produktów dla interaktywnej telewizji cyfrowej i sieci szerokopasmowych, Stelmet, przedsiębiorcy zajmującego się produkcją i dystrybucją drewnianej architektury ogrodowej, LUG, wytwórcy innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych, Streamsoft, realizatora systemów ERP (z zakresu enterprise resource planning – planowania zasobów przedsiębiorstwa), Lumel, producenta aparatury kontrolno-pomiarowej.
Z sektora e-commerce swoją siedzibę mają tu między innymi: expondo, producent oraz internetowy sprzedawca sprzętu dla profesjonalistów z różnych gałęzi gospodarki, eobuwie oraz Cinkciarz. Co sprawia, że miasto jest atrakcyjne dla przedsiębiorców, w tym działających w obszarze

e-commerce?
Piotr Galant, prezes zarządu firmy expondo, uważa, że oprócz dogodnego położenia miasta na przecięciu najważniejszych europejskich szlaków handlowych, mającego strategiczne znaczenie dla sprawnej organizacji logistyki przedsiębiorstw operujących na wielu rynkach jednocześnie, najistotniejsze jest nowoczesne zaplecze przemysłowe.

W Zielonej Górze w ciągu ostatnich kilku lat zrealizowano nowe inwestycje w obiekty dedykowane przedsiębiorstwom. Powierzchnie biurowe i magazynowe, projektowane modułowo, z możliwością powiększania ich w zależności od potrzeb najemcy, systemy magazynowo-logistyczne, zapewniające realizację zlecenia od momentu zamówienia przez klienta, poprzez dostarczenie i obsługę ewentualnego zwrotu zrealizowano ostatnio w ramach centrum Panattoni Park Zielona Góra, położonego na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
Pod koniec listopada 2018 roku do nowej lokalizacji w Panattoni Park Zielona Góra przeprowadzi się firma expondo. – Nasza dotychczasowa siedziba okazała się dla nas za mała w obliczu prężnych inwestycji expondo w region zielonogórski i polski rynek w ogóle. W listopadzie tego roku firma rozpocznie przeprowadzkę do obiektów biurowych i magazynowych, zlokalizowanych w Nowym Kisielinie, dzielnicy Zielonej Góry w której znajduje się strefa aktywności gospodarczej – mówi Piotr Galant.

W nowej lokalizacji expondo otworzy nie tylko biuro i magazyn – znajdzie się tu także miejsce na centrum serwisowo-logistyczne, a także studia filmowe i fotograficzne.
– Zainspirowani najlepszymi praktykami z zakresu user experience chcemy dawać naszym klientom coraz lepsze możliwości zapoznania się z produktem, jego działaniem i wszystkimi funkcjonalnościami jeszcze przed decyzją o zakupie. Stąd w naszym planie jest również miejsce na studia kreatywne. W biznesie e-commerce, zwłaszcza dedykowanym profesjonalistom, możliwość poznania pełnego obrazu i możliwości produktu ma kluczowe znaczenie – tłumaczy Piotr Galant.

Nieograniczony rozwój
Zaletą nowej siedziby expondo jest możliwość powiększania zajmowanej powierzchni o kolejne pomieszczenia i moduły. – Listopadowa przeprowadzka pracowników i działów expondo to nasz pierwszy krok w drodze do znaczącego zwiększania obecności w regionie – mówi Piotr Galant. – Nasze centrum biurowo-logistyczne zajmie około 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, docelowo – jeszcze więcej. Inwestujemy w Polskę, rozwijamy działalność w regionie, prowadzimy intensywną rekrutację na terenie Zielonej Góry i okolic. Zarówno pochodzący z Polski właściciele, jak i cały zarząd docenia potencjał tego regionu. Wiemy, że warto tu inwestować i zarządzać stale rosnącą firmą, operującą w tej chwili na 28 rynkach europejskich. To korzyść nie tylko dla naszego biznesu, ale także dla lokalnej przedsiębiorczości, która bezpośrednio napędza polską, europejską i światową gospodarkę – mówi Piotr Galant.

Grupa expondo z siedzibą w Berlinie i w Zielonej Górze jest renomowanym producentem oraz internetowym sprzedawcą sprzętu dla profesjonalistów z różnych sektorów gospodarki. Asortyment firmy to ponad 2000 produktów, dostarczanych na 28 rynków w Europie, pod 16 własnymi markami. Expondo jest właścicielem flagowej marki Royal Catering, przeznaczonej dla gastronomii, zaopatruje takie branże jak: przemysł, budownictwo i warsztaty. Od momentu powstania w 2007 roku, firma stale się rozwija, zatrudniając obecnie ponad 250 pracowników w trzech krajach: w Polsce, Niemczech,
i w Chinach.