NEC IT Solutions opracowała system, umożliwiający rozpoznawanie znanych osobistości w chwili, gdy wchodzą do sklepów, dzięki czemu personel będzie im mógł zapewnić szczególnie uprzejmą i kompetentną obsługę – informuje PAP.

Jak podkreśla portal Technology Review, w zasadzie NEC IT Solutions oferuje swój system rozpoznawania twarzy policjom, służbom bezpieczeństwa i agencjom ochroniarskim, aby łatwiej można było wychwycić poszukiwanych przestępców i terrorystów. Zdjęcia z bazy danych są porównywane z obrazem przekazywanym przez kamery monitoringu.

Do bazy danych takiego systemu można też jednak wprowadzić zdjęcia prominentów, a także najlepszych klientów. Sprzedawca, dyskretnie powiadomiony przez komputer, smartfona czy tablet o wejściu takiej osoby, otrzymuje też informacje o jej preferencjach, rozmiarze odzieży czy obuwia, poprzednich zakupach. Wychodząc naprzeciw klientowi, jest już przygotowany do zapewnienia mu indywidualnej obsługi.

System rozpoznawania klientów jest obecnie testowany w kilkunastu placówkach handlowych i hotelach na Dalekim Wschodzie, w Wielkiej Brytanii i w USA.