Zaawansowana automatyzacja w magazynie GXO liczącym 60 000 m2 wspiera firmę zooplus w efektywnej obsłudze logistycznej tysięcy produktów dla zwierząt domowych klientów w całej Europie.

zooplus, internetowa platforma dla zwierząt domowych oraz GXO Logistics, operator logistyki kontraktowej, ogłosiły dziś, że modernizują opartą na technologii sieć logistyczną zooplus, rozszerzając ją o nowe centrum realizacji zamówień. Magazyn w czeskim Bor liczący 60 000 m2 zwiększa możliwości związane z realizacją zamówień dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań automatyzacji. Najnowsze technologie stosowane przez GXO w nowym centrum logistycznym pozwolą zooplus zwiększyć dzienną zdolność dostaw, zaoferować klientom szybsze terminy dostaw i wzmocnić swoją silną lokalną obecność na rynkach europejskich. Otwarcie obiektu w Bor stanowi kamień milowy w partnerstwie między zooplus i GXO.

Joost Bous, dyrektor operacyjny zooplus powiedział: „Nowe centrum logistyczne w Czechach doskonale uzupełnia naszą istniejącą infrastrukturę logistyczną i przenosi ją na wyższy poziom. Współpracując z naszym zaufanym partnerem GXO, zyskujemy dostęp do odpowiednich technologii i rozwiązań automatyzacji, co pozwala nam szybciej i bardziej indywidualnie reagować na różne regionalne potrzeby konsumentów. W ten sposób udoskonalamy naszą ofertę dla właścicieli zwierząt domowych i konsekwentnie budujemy najlepsze i najbardziej wygodne miejsce zakupów dla zwierząt domowych w Europie. Jednocześnie rozwijamy naszą sieć logistyczną w kierunku przyszłości zdefiniowanej przez innowacje i niezachwiane zaangażowanie w wartości zorientowane na klienta”.

Richard Cawston, prezes GXO na Europę powiedział: „Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę z zooplus w Europie. Od 2018 roku pomagamy zooplus obniżyć koszty dostaw na Półwyspie Iberyjskim. Dzięki naszemu nowemu obiektowi w Bor, wyposażonemu w wiodącą w branży technologię, jesteśmy strategicznie przygotowani do wspierania rozwoju zooplus w całej Europie, zwiększając dostęp do głównych rynków. Będziemy nadal rozwijać naszą solidną współpracę i doskonalić jakość obsługi”.

Ponad 200 000 zamówień klientów tygodniowo
W ciągu ostatnich pięciu lat operacje magazynowe GXO dla zooplus w Hiszpanii wzrosły niemal trzykrotnie, zarówno pod względem różnorodności produktów, jak i wolumenu wysyłek. To udane partnerstwo położyło podwaliny pod najnowocześniejszy, wysoce zautomatyzowany obiekt GXO w Bor, który jest w stanie zarządzać szeroką gamą 14 000 produktów dla zwierząt domowych, przygotować ponad 30 paczek na minutę i wysyłać je ponad 200 000 klientów tygodniowo, skutecznie wspierając rosnące zapotrzebowanie klientów zooplus w Europie Środkowej i Zachodniej. Centrum logistyczne w Bor obsługuje pełen asortyment zooplus.

Zaangażowanie w ochronę środowiska i zrównoważony rozwój w oparciu o innowacje
Zgodnie z zasadami biznesowymi zooplus i GXO oraz realizując ambitne cele środowiskowe, społeczne i etyczne, centrum logistyczne w Bor jest zgodny z BREEAM, wyposażony w oświetlenie LED i panele słoneczne, które zwiększają efektywność energetyczną. Działania ekologiczne obejmują redukcję, a w wybranych przypadkach wręcz eliminację, wypełniania paczek papierem i plastikiem. Obiekt wykorzystuje zautomatyzowane maszyny do zmniejszania wysokości dla blisko 99% stosowanych kartonów, co nie tylko zmniejsza rozmiary opakowań, ale także maksymalizuje wydajność transportu przy jednoczesnej minimalizacji emisji dwutlenku węgla. Ponadto magazyn promuje zrównoważony rozwój poprzez wykorzystanie inteligentnego systemu ładowania baterii i zaawansowanych procesów kolejkowania podczas łądowania baterii, zmniejszając w ten sposób ogólną liczbę baterii wymaganych do obsługi sprzętu do transportu materiałów.

Ergonomia pracy i zaangażowanie w życie lokalnych społeczności
Magazyn w Bor zatrudnia około 200 osób. Optymalne zastosowanie zaawansowanej automatyzacji podnosi efektywność oraz wpływa na komfort i ergonomię pracy. W ramach wspierania lokalnych społeczności, zooplus i GXO wspierają lokalne schroniska poprzez przekazywanie produktów dla zwierząt domowych. Takie działania odzwierciedlają wspólne wartości obydwu firm oraz chęć wywierania pozytywnego wpływu na życie lokalnych społeczności i środowisko.

Nowe centrum logistyczne w Bor rozpoczęło już swoją działalność i zostało oficjalnie zainaugurowane ceremonią otwarcia w obecności zespołów zarządzających zooplus i GXO.